18 June 2024 Tuesday
Twitter

EGZAMA VE BİR ÇOK HASTALIKTA FAYDALI

At kestanesi bitkisi diğer bir adı ile Hind kestanesi olarak da bilinmektedir. Daha çok balkanlarda yetişen bu ağaç ormanlık alanlarda tamamen doğal yetişmesi sebebi ile birçok sağlık alanında etkili olabilmektedir. Hippocastanaceae familyasından gelen at kestanesini dünya üzerinde bilinen birçok çeşidi bulunmaktadır.

Sağlık ve kozmetik alanlarında at kestanesinin yaprakları, tohumları, çiçekleri ve ağaç kabukları aktif olarak kullanılmaktadır. Yüzyıllar önce gelen bu alışkanlık günümüzde ise modern tip ile birleşmesi daha etkili hale gelmektedir. Özellikle egzama tedavisinde etkili olan at kestanesi birçok cilt hastalıklarına da çare olmaktadır.
 
At kestanesi üzerinde yapılan birçok bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilen at kestaneli kremler halk arasında daha çok egzama hastalıklarının ve hemoroid hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt dostu olarak da ifade edilen bu şifalı bitki kaynağı özelliğini içeriğindeki antioksidan maddelerden almaktadır.
 
Bileşen maddeleri: At kestanesi içeriğinde etkin olarak B1 vitamini, C vitamini, K vitamini ve P vitaminleri ile birlikte kalın yağlar, saponin, tanen, flovan, nişasta, şeker, fitosterin, adenozin gibi bileşikler bulunmaktadır.
 
Bu mucizevi bitkinin yaprakları genellikle mayıs ve ağustos aylarında, meyveleri eylül ve ekim aylarında, kabukları ise mart ve ekim aralarında toplanarak yararlanılmaktadır.
 
At Kestanesinin Başlıca Faydaları
 
At kestanesi bitkisi ile elde edilen krem ve jeller başta egzama tedavisi olmak üzere birçok cilt hastalıklarında etkili olmaktadır.
Burkulma ve incinme sonucu meydana gelen yaralanmaları ve şişlikleri tedavi edici özellik gösterir.
At kestanesi kremleri varis ve hemoroid hastalıklarının tedavisinde oldukça etkili olmaktadır.
Kurtulmuş yaprakları ile hazırlanan bitkisel çaylar ise ateş düşürücü etkiye sahiptir.
Romatizma ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
Soğuk algınlığı ve ateş düşürücü etkisi de bulunmaktadır.
Birçok kişinin çare bulamadığı egzama hastalığı toplumun en büyük sorunları haline gelmiştir. At kestanesi de egzama cilt hastalığına oldukça faydalıdır. Bunun için ise uzmanlar tarafından meydana getirilen kremler ve jeller tavsiye edilmektedir.
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.