18 June 2024 Tuesday
Twitter

MODERN SERACILIK YATIRIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

İleri teknoloji gerektiren ve tıpkı bir modern üretim fabrikası gibi işleyensera yatırımına başlamadan önce iyi bir planlama yapmak gerekir. 

Başta iklim koşulları olmak üzere; arazinin topoğrafik durumu ve sulama suyu varlığı, pazara ulaşım açısından ana yollara yakınlık, varsa termal ve jeotermal enerji kaynaklarına yakınlık ve işletme alanının ileride büyümesi faktörleri göz önüne alınarak yapılan yer seçimiişletmelerin karlığını önemli ölçüde etkileyecektir.
 
Ülkemizde seracılıkk standartları şuan yürürlükte olan TS EN 13031-1 nolu standartkullanılmaktadır. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince tarımsal üretime dairdüşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullanmak isteyen sera işletmelerinin bu standartları karşılaması aranmaktadır. Sera kurulumunda kullanılacak yapı elemanları, sera örtü malzemeleri ile sera içerisinde veye sera üretimi ile bağlantılı olarak sera dışında sabit montajlı olarak kullanılacak alet ve ekipmanların tümü asgari TS EN 13031-1 nolu Türk Standartlarını karşılamalıdır.
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.